رای گیری ، سرشماری یا به عبارتی همون نظرسنجی

21 12 2007

 

در این پست قصد داریم به معرفی یکی دیگر از پلاگین های وردپرس، که برای رای گیری یا سرشماری یا به عبارتی همان نظرسنجی عمومی بکار می رود، بپردازیم. گه گاهی وجود یک سیستم نظرسنجی در وبلاگ الزامی است برای مثال آگاهی از علایق بازدیدکنندگان و فعالیت در آن حوزه ها می تواند کمک شایانی در جذب و رضایت مخاطب کند.
در اکثر موارد ناچاریم دست به دامن سرویس دهندگان رایگان شویم و اگر خیلی هنرمند باشیم با صرف کلی وقت برنامه ایی را در جهت پیشبرد اهدافمان خواهیم نوشت. با وجود این پلاگین برای وردپرس کار بسیار بسیار ساده تر است. امتحان کنید! مراحل نصب پلاگین را گام به گام با هم پیش می رویم:

این پلاگین توسط آقای Lester Chan نوشته شده و از اینجا قابل دریافت است. قبل از نصب پلاگین ایشان مطرح کرده اند که اگر در این موارد آگاهی کافی ندارید از بانک اطلاعاتی خود پیشتیبان بگیرید دقت کنید که الزامی در پشتیبان گیری مطرح نیست تنها برای احتیاط بیشتر! زیرا در عمل نصب پلاگین دو جدول تحت نام های wp_pollsa و wp_pollsq به بانک داده افزوده خواهد شد.

پس از دریافت فایل آن را از حالت زیپ خارج کنید. اگر در گذشته از نسخه های قدیمی این برنامه استفاده کرده اید برای ارتقا آن، پس از آپلود فایل polls-upgrade.php در دایرکتوری wp-admin آن را اجرا و خطوط زیر را در فایل menu.php موجود در دایرکتوری wp-admin پاک کنید.

$submenu['polls-manager.php'][5] = array(__('Manage Polls'), 5, 'polls-manager.php');
$submenu[’polls-manager.php’][10] = array(__(’Add Poll’), 5, ‘polls-add.php’);

– اگر برای اولین بار پلاگین را نصب می کنید ابتدا به دنبال خط زیر در فایل wp-settings.php که در دایرکتوری اصلی وردپرس قرار دارد بگردید:

Polling

به دنبال آن در خط پایین تر دو خط زیر را اضافه کنید:

$wpdb->pollsa = $table_prefix . 'pollsa';
$wpdb->pollsq = $table_prefix . ‘pollsq’;

– حال به دنبال خط زیر در فایل menu.php که در دایرکتوری wp-admin قرار دارد بگردید:

Polling

به دنبال آن در خط پایین تر خط زیر را اضافه کنید:

$menu[21] = array(__('Polls'), 5, 'polls-manager.php');

– حال دو فایل polls-install.php و polls-manager.php را در دایرکتوری wp-admin ، فایل polls.php را در مسیر wp-content/plugins ، فایل wp-polls.php را در دایرکتوری اصلی وردپرس و pollbar.gif را در دایرکتوری wp-images قرار دهید.

– به سراغ پانل مدیریت و تب Plugins رفته و پلاگین مربوطه را با نام Polls فعال کنید. حال در مرورگر خود فایل polls-install.php را که در دایرکتوری wp-admin قرار دارد به شکل زیر اجرا کنید: ( ایجاد دو جدول جدید در پایگاه داده)

http://آدرس وبلاگ /wp-admin/polls-install.php

اگر پس از اجرای آن با یک صفحه خالی روبه رو شدید این به معنای ایجاد جداول فوق است. کار نصب در اینجا به پایان می رسد و به سراغ کدگذاری در قالب می رویم
– به سراغ کدهای قالب خود رفته و تابع vote_poll را به صورت زیر به بخش header (در نسخه جدید وردپرس header.php) اضافه کنید:

< ?php vote_poll(); ?>

– برای نمایش خود سیستم نظرسنجی در وبلاگ از تابع get_poll استفاده می کنیم. که بر حسب سلیقه طراح می تواند در ساید بار قالب (در نسخه جدید وردپرس sidebar.php) به کار رود. هم چنین برای هدایت کاربر به بایگانی نظرسنجی ها بهتر است آدرس wp-polls.php را نیز در پایان نمایش دهیم. من از چنین ترکیبی برای طرح خود استفاده می کنم:

<li>
<h2>Polls</h2>
<ul><?php get_poll();?></ul>
<p><a href="wp-polls.php" mce_href="wp-polls.php">Polls Archive</a></p>
</li>

تابع فوق (get_poll) می تواند یک آرگومان برای آی دی نظر سنجی به عنوان ورودی دریافت کند. که برای نمایش نظر خواهی خاص به کار می رود به طور پیش فرض جدیدترین فرم نظر سنجی در وبلاگ نمایش داده می شود. برای مثال چنانچه بخواهیم نظرسنجی شماره 3 را در ساید بار وبلاگ نمایش دهیم از تابع فوق با مقدار ورودی 3 به طور زیر استفاده می کنیم:

< ?php get_poll(3);?>

در ضمن چنانچه صفحه بایگانی نظرسنجی ها همان wp-polls.php با قالب شما هماهنگی ندارد و به هم ریخته است (به احتمال زیاد این چنین است) باید ان را مطابق سلیقه خود ویرایش کنید. کار تمام است حال به پانل مدیریت وبلاگ و از آنجا به تب Polls بروید و نظرسنجی هایتان را مدیریت کنید.


کارها

اطلاعات

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: