مجلس هشتم هك شد

15 12 2007

سايت majles8.com كه از سوی وزارت كشور برای برگزاری رايانه‌ای انتخابات مجلس هشتم طراحی شده بود، هك شد.

در حالی كه موضوع رايانه‌ای برگزار كردن انتخابات مجلس هشتم، يكی از موارد اختلافی بين وزارت كشور و شورای نگهبان بود، طراحی بسيار ضعيف سايت آماده شده به اين منظور، انتقادات گسترده صاحب‌نظران IT را به دنبال داشت. با اين حال، وزارت كشور با پخش تيزرهای تلويزيونی و اعلام مسابقه، تلاش كرد مردم را به شركت در برنامه اين سايت تحريك كند و چندين سكه بهار آزادی جايزه داد، اما روز گذشته، اين سايت ضعيف هك شد.

به نظر مي‌رسد شخصی كه اين سايت را هك كرده، از دلسوزان جمهوری اسلامی بوده، چراكه اگر اين سايت در زمان حساسی چون انتخابات مورد حمله اينترنتی قرار مي‌گرفت، تبعات سنگينی داشت.

اصرار وزارت كشور بر برگزاری رايانه‌ای انتخابات، امری پسنديده است، اما بايد برای اين كار از برنامه‌نويسان خبره استفاده كرد كه خوشبختانه تعدادشان در كشورمان كم نيست.

شایان ذکر است که در هنگام ارسال این خبر همچنان صفحه تغییر یافته توسط هکر در آدرس این سایت مشاهده می شود. این خبر و عکس العمل ضعیف مسولان این سایت برای رفع اشکال پیش آمده می تواند برگزاری انتخابات بصورت رایانه ای را با چالش جدی مواجه کند.

در حالیکه آمار نشان دهنده رشد حملات مهاجمان مخرب به سایت های سازمانی و دولتی ایران است، مسولان می بایست در طراحی چنین سایت پر اهمیت و زیر بنای ابزارهای آن اصل امنیت و پشتیبانی فوری به منظور رفع نقص را در نظر بگیرند. اهمیت سایت majles8.com وضعیت ویژه ای را برای مسولان خود به وجود می آورد که آزمایشات امنیتی و پویش های به هدف یابش نقص های امنیتی همهگی می بایست پیش از ارائه سایت به وب بررسی شوند. هک سایت majles8.com این باور را در نظر کارشناسان بوجود خواهد آورد که هیچ هزینه ای برای پشتیبانی فوری و بررسی امنیت آن صرف نشده است و در صورت انجام توسط متخصصان حرفه ای انجام نگردیده است.

تنها ساعاتی پس از انتشار خبر هک شدن سايت majles8.com در بسیاری از خبرگزاری ها و در پی آن سرازیر شدن کاربران اینترنت برای بازدید از این وبسایت در نهایت باعث شد که محدودیت پهنای باند این سایت به پایان برسد و پس از آشکار شدن آسیب پذیری امنیتی این سایت، این بار اشکال تهیه پهنای باند بسیار کم برای این سایت نیز فاش شد.

شواهد و اطلاعات Whois مالکیت دامین majles8.com حاکی از آن است که دامین این وب سایت توسط مهاجم به سرقت رفته است و دیگر در مالکیت وزارت کشور نمی باشد زیراکه صفحه تغییر داده شده توسط هکر در آدرس majles8.com هنوز ترمیم نیافته است و اطلاعات Whois نیز از مالکیت دامین توسط فردی در منطقه آریزونا، ایالات متحده خبر می دهد. وین بتا همچنین آگاهی یافته است که سرورهای جریان این دامین بر روی آدرس NS417.WEBSITEWELCOME.COM هدایت شده اند که این تغییرات در روز گذشته (روز انتشار خبر هک) انجام گردیده اند.


کارها

اطلاعات

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: