10 افزونه ی فایرفاکس برای کسانی که می خواهند وب گردی هایی خصوصی و ایمن داشته باشند

2 12 2007

بسیاری از ما ممکن است موقع وب گردی و گشت و گذار در اینترنت درهای اتاقی که در آن هستیم را ببندیم تا کسی نبیند که روی صفحه ی مانیتور چه چیزهایی می بینیم و می خوانیم و البته برای خیلی از ما حفظ هویت مجازی مان و مورد سواستفاده قرار نگرفتن آن بسیار مهم است. اما مسئله ی حیاتی و اصلی اینجاست که آیا وب گردی کردن به این طریقه علاج مشکل ماست؟ آیا وقتی مثلا ما از یک کامپیوتر عمومی یا کامپیوتری که در خانه مان مورد استفاده سایر اعضا خانواده است استفاده می کنیم می توانیم هویت مجازی مان را حفظ کنیم و وب گردی هایی که جزیی از حریم خصوصی ما هستند را از دیگر اعضا خانواده پنهان نگاه داریم؟ و کاش این سئوال ها به همین جا ختم شود، مسئله ی بزرگتر افرادی هستند که در پشت کامپیوتر هایشان در جایی دیگر نشسته اند و قصد دارند از اطلاعات خصوصی شما سر در بیاورند یا سایت هایی که سعی می کنند با ابزارها و شیوه های مخصوص خودشان شما را به جامعه ی آماری ویژه بازاریابی شان بیافزایند یا از اطلاعات مرتبط به شما سو استفاده کنند.

مرورگر دوست داشتنی فایرفاکس که دنیایی از الحاقات را داراست می تواند به شما کمک کند تا دنیای مجازی خودتان را خصوصی و ایمن سازی نمائید تا سر در آوردن از آن برای افراد فضول که همه جا سرک می کشند غیر ممکن گردد! شاید بد نباشد بدانید تا به امروز بیش از 150 افزونه ی امنیتی برای فایرفاکس نوشته شده است تا با استفاده از آنها کاربران این مرورگر بتوانند امنیتی بیشتری را در دنیای آنلاین تجربه کنند، در ادامه قصد داریم در مورد تعدادی از مهم ترین افزونه ها در این زمینه صحبت کنیم.

تاریخچه یا همان History مرورگر شما گشت گذارهایتان در اینترنت را ضبط و برای استفاده های بعدی خصوصا در هنگامی که آفلاین هستید نگه داری می کند، بنابراین History یکی از بهترین و ساده ترین چیز هایی است که سایر افراد می توانند با استفاده از آن سر از رمز و راز کار شما در بیاورند. از طرفی ممکن است اصلا برای شما خوشایند نباشد تا بعد از هر وبگردی کلیه اطلاعات History را پاکسازی و خدف نمائید، خوب نگران نباشید راه حل دیگری هم پیش رویتان هست جای حذف کردن مداوم اطلاعات History می توانید با نصب افزونه ی SafeHistory اطلاعات موجود در این بخش را از دید دیگران مخفی سازید.

اسکریپت های جاوا مثل چاقو هستند! یعنی می توانند کارهای بسیاری مفیدی را در سایتها انجام دهند و از طرفی می توانند توسط سایتهایی که بازدید می کنید برای سرقت اطلاعات شما یا اجرای کدهای مخرب یا سایر موارد خرابکارانه بر روی کامپیوترتان مورد استفاده قرار گیرند. افزونه ی NoScript برای همین گونه موارد است، بعد از نصب این افزونه به هر سایتی که مراجعه کنید و آن سایت قصد اجرای اسکریپت جاوایی را داشته باشد NoScript جلویش را می گیرد و اول برای اجرای آن از شما کسب اجازه می کند. هر چند این افزونه در سایتهایی که حجم بالایی از اسکریپت های جاوا را اجرا می کنند نیز به خوبی از عهده کارش بر می آید اما می توانید سایتهایی که مورد اعتمادتان هستند و می دانید در آنها ممکن نیست اسکریپت مخربی وجود داشته باشد را به لیست سفید این افزونه اضافه نمائید تا در هر بار مراجعه به آن سایت مجبور به تکرار صادر کردن اجازه ی اجرای اسکریپت های جاوا نباشید و با سرعت بیشتری وب گردی خود را دنبال نمائید.

حجم بالایی از اطلاعات محرمانه و مهم بر روی اینترنت از طریق ایمیل جا به جا می شود، لذا بسیاری از افراد سعی میکنند ایمیل های خودشان را به صورت Encrypt شده یا به اصطلاح خودمان کد شده ارسال کنند. اگر دوست دار فایرفاکس هستید احتمالا باید کاربر Gmail هم باشید! افزونه ی Gmail S/MIME کلیه ایمیل هایی که با سرویس Gmail ارسال می کنید از متون آنها گرفته تا فایلهایی که به آنها attach کرده اید را به صورت کد شده ارسال می کند و لذا می توانید مطمئن باشید ایمیل های ارسالی شما از این سرویس تا رسیدن به مقصد کاملا امن هستند و اگر به دست افرادی بیافتند که نباید بیافتند هیج اتفاق خاصی نخواهد افتاد!

داشتن پسوردهای منحصر به فرد و ایمن بسیار مهم است، لذا استفاده از افزونه ی SecurePasswordGenerator یا تولید کننده پسورد های امن هم مهم می باشد! این افزونه ی کوچک بعد از نصب در نوار ابزار مروگر شما می نشیند و به شما کمک می کند تا هر بار که می خواهید در سایت یا سرویسی ثبت نام کنید یک پسورد منحصر به فرد و ایمن تولید کنید و از آن استفاده نمائید.

آیا تا به حال این سئوال برای شما پیش آمده است که اطلاعاتی که در فرم های آنلاین وارد می کنید و بعد با فشردن کلید send آنها را ارسال می کنید به کجا می روند؟! افزونه ی FormFox دقیقا برای پاسخ به همین سئوال است، با نصب آن به راحتی می توانید دریابید اطلاعاتی که در هر فرم آنلاینی وارد می کنید دریافت کننده شان دقیقا چه کسی است و چه فرم هایی را نباید پر کنید. 🙂

اسپم این دردسر لعنتی کاربران اینترنتی! همه ی ما همیشه حواسمان را جمع می کنیم تا آدرس ایمیل مان را در جایی وارد نکنیم که بعد ها حجم انبوهی از اسپم برایمان ارسال شود، اما بعضی وقت ها مجبوریم آدرس ایمیل خود را در سایتهایی وارد کنیم که می دانیم عاقبتش چیزی نیست جز دریافت انبوهی از اسپم. افزونه ی TrashMail.net در اینگونه مواقع به کار می آید این افزونه در اینگونه موارد یک آدرس ایمیل را در سایت TrashMail.net میسازد و در فرم مورد نظر شما آدرس مذکور را کپی می کند، این آدرس تا هر وقت که شما بخواهید قابل استفاده است و هر وقت که دیگر به آن احتیاجی نبود در کسری از ثانیه می توانید آن را حذف کنید. با این روش و این افزونه هرگز inbox ایمیل اصلی شما درگیر اسپم نخواهد شد.

بیائید فرض کنیم در یک فرودگاه یا مثلا در یک کافی شاپ یا یک مکان عمومی دیگر وب گردی می کنیم، در اینگونه اماکن همیشه چشم هایی هستند که سهوی یا عمدی نگاهی به صفحه ی مانیتور شما خواهند انداخت و شاید شما دوست نداشته باشید دیگران از صفحاتی که در حال مرور هستید سر در بیاورند، در چنین مواقعی افزونه ی مورد علاقه من یعنی Page Title Eraser به کمک شما خواهد آمد، این افزونه شما را قادر میسازد تا Title صفحات وب را که در تب های فایرفاکس نشان داده می شود و همینطور Fav icon صفحات را حذف نمائید یا آنها را با یک متن مورد نظر خودتان عوض کنید. جالب است نه؟! 😉

می دانید خیلی از سایتها یا نرم افزارها فعالیت های آنلاین شما و همینطور جستجو هایتان را بدون اینکه از شما اجازه بگیرند تحت نظر قرار می دهند و آنها را برای بانک های آماری کمپانی های مختلف ارسال می کنند بعد ها آمارهایی که از این طریق به دست می آید برای بخش بازاریابی کمپانی های مختلف بسیار با اهمیت است، البته من هم با شما موافقم که این خودش نوعی نقض حریم خصوصی من و شماست و در برخی موارد ممکن است اصلا کسی با هدف وارد شدن به حریم خصوصی شما با ابزارهای خاص سعی به جمع آوری اینگونه اطلاعات کند.

جای نگرانی نیست از فایرفاکس استفاده کنید و افزونه ی TrackMeNot را نصب نمائید، این افزونه اینگونه موارد را شناسائی می کند و شروع می کند به اطلاعات غلط به آنها دادن و حسابی گمراهشان خواهد کرد ;-)!

فایرفاکس 2 خودش یک ابزار داخلی ضد Phishing دارد، اما خوب هیچ وقت کار از محکم کاری عیب نمی کند. برای اینکه مطمئن شوید هرگز در گیر اینگونه خرابکاری ها و حملات نمی شوید نصب افزونه ی Petname را فراموش نکنید. اگر هم نمی دانید حملات Phishing چیست و این افزونه چگونه به شما در این زمینه کمک می کند کافی است توضیحات موجود در صفحه ی مرتبط به این افزونه را بخوانید. (حملات Phishing به نوعی از حملات گفته می شود که فرد یا افرادی سعی کنند با هدایت شما به صفحات ورودی جعلی مثلا صفحه یی مشابه صفحه ی ورودی حساب بانکی اینترنتی شما اطلاعات بانکی تان را سرقت کنند)

خیلی از افراد برای اینکه در حین وب گردی هویتشان مخفی بماند از افزونه ی Tor استفاده می کنند. حالا با استفاده از افزونه ی FoxTor می توانید این اختیار را در دست بگیرید که در کجا شناسائی شوید و در کجا ناشناس باقی بمانید :-).

آنچه در بالا گفته شد تنها تعداد محدودی از افزونه های امنیتی فایرفاکس هستند، اگر هنوز فکر می کنید موارد دیگری هستند که شما برای آنها به افزونه های امنیتی دیگری نیاز دارید بد نیست سری به این بخش از سایت موزیلا سری بزنید. و البته شعار هفته را فراموش نکنید: فایرفاکسی باشید تا ایمن باشید!

(نقل از آپدیت بلاگ)


کارها

اطلاعات

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: